Ekonomi

Petrol fiyatları için ‘Fed’ temeli

Petrol fiyatları yukarı yönlü hareket ederken; Küresel piyasalarda fiyatların yükselişinde ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın politika faizini sabit bırakabileceği beklentileri etkili oldu.

Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 13.00’te kapanışa göre yüzde 1.57 artarak 72.97 dolardan işlem gördü. Bir varil Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol birkaç dakika içinde 67,73 dolardan alıcı buldu.

Teknik olarak Brent petrolde 73,94-76,05 dolar aralığının direnç, 70,65-69,47 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Dün 74,87 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 71,84 dolardan tamamladı.

Fed’in faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in bugün başlayıp yarın sona erecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında yüzde 84 olasılıkla politika faizinin sabit tutulacağı öngörülüyor.

Öte yandan, ABD’de faiz oranlarının bu yıl da yüksek seyredeceği varsayılırken, bu durum ekonomik sakinliğe ilişkin endişelerin devam etmesiyle petrol fiyatlarını baskılayabilir.

‘Çin’ engeli kalkıyor

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de COVID-19 sonrası açıklanan olumsuz ekonomik veriler, toparlanmanın seyrine dair olumsuz bir hava yaratarak fiyatlardaki artışı sınırladı.

Yatırımcılar talep tarafındaki diğer gelişmeler için bugün açıklanacak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Aylık Petrol Piyasası Raporu’na odaklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu