Haber

Çin Savunma Bakanlığı: Kanada’nın eylemi Çin’in egemenliğini tehlikeye attı

PEKİN, 5 Kasım (Xinhua) — Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Zhang Xiaogang, Çin ordusunun Güney Çin Denizi’nde Kanada askeri helikopteriyle karşılaşıldığında aldığı önlemlerin profesyonel ve standart olduğunu belirtti.

Kanada Savunma Bakanlığı’nın Cumartesi günü yaptığı son açıklamayı yorumlayan Zhang, Kanada’nın eyleminin Çin’in iç hukukuna ilişkin uluslararası yasaları ihlal ettiğini, Çin’in egemenliğini ve güvenliğini tehlikeye attığını ve kötü niyetli, provokatif bir eylem olduğunu belirtti.

Sözcü, Kanada Donanması firkateyni HMCS Ottawa’dan iki helikopter sortisinin bilinmeyen bir niyetle Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki Xisha Adaları’ndaki karasal hava sahasına gönderildiğini söyledi.

Helikopterin Çin tarafından defalarca uyarılmasına rağmen yanıt vermeyi reddetmesinin yanı sıra çok alçak irtifada uçmak gibi provokatif bir eylemde bulunduğunu vurgulayan Zhang, olaydan sonra Kanada’nın basın aracılığıyla Çin’i suçladığını belirtti.

Zhang, Kanada’dan gerçeklere saygı duymasını, olayı farklı noktalara çekmeyi bırakmasını ve deniz ve hava kuvvetlerinin ön cephedeki hareketlerini sıkı bir şekilde kısıtlamasını istedi.

Zhang, “Çin ordusu her zaman tetiktedir ve ulusal egemenliğini, güvenliğini, denizcilik hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya ve Güney Çin Denizi’nde barış ve istikrarı korumaya hazırdır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu